
Olomoucko: nové tůně budované pro přírodu osídlili první obojživelníci
V loňském roce bylo v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a v národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova vybudováno celkem 24 tůní.
Celý článekPřirozeně meandrující řeka Morava se mezi Mohelnicí a Olomoucí větví do mnoha ramen a vytváří vnitrozemskou deltu se štěrkovými náplavami, tůněmi a slepými rameny. Voda se tu pravidelně rozlévá do okolních rozsáhlých lužních lesů a přináší do nich život. Domov tu má mnoho vzácných druhů, které ke svému životu potřebují právě takové podmínky. Lužní lesy jsou u nás vzácností, Litovelské Pomoraví proto působí až exoticky. Pestrá směsice jilmů, habrů, lip, topolů a vrb je mnohdy obtížně prostupná a poskytuje v každém ročním období úplně jiný zážitek.
V loňském roce bylo v chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a v národní přírodní rezervaci Žebračka u Přerova vybudováno celkem 24 tůní.
Celý článek O násOlomoucko: nové tůně budované pro přírodu osídlili první obojživelníciOd roku 2024 probíhá na úrovni celé České republiky monitoring invazních a nepůvodních druhů. V hledáčku jsou jak rostliny, tak vybraní živočichové včetně savců. Sledované druhy mají většinou celoevropský význam a jsou součástí oficiálně vydaného „unijního seznamu“. Tuto zimu se na Olomoucku podařilo na několika lokalitách zjistit výskyt většiny sledovaných druhů savců. Zapojit se můžete i vy.
Celý článek O násStopování chlupatých vetřelcůSpráva CHKO Litovelské Pomoraví nabízí volnou pracovní pozici botanika na celý úvazek s dlouhodobou perspektivou a mnoha výhodami služebního poměru. Ale pozor termín podání žádostí je pouze do 24. února.
Celý článek O násVýběrové řízení na volné služební místo "Botanik / botanička"Podaří se letos obnovit ztracenou slávu Chomoutovského jezera a zahnízdí zde opět kolonie racků?
Celý článek O násSpeciální péče o přírodní stanoviště v přírodní památce Chomoutovské jezeroŘíční dynamika v přirozených a přírodě blízkých vodních tocích Litovelského Pomoraví vytváří pestrou škálu různých typů prostředí, z hlediska hloubky, rychlosti proudu i typu dnového substrátu. Tato rozdílná prostředí poskytují vhodné biotopy pro různé druhy živočichů, své místo zde nacházejí druhy proudomilné i ty, které preferují pomaleji tekoucí vody. V jedné řece tak může žít opravdu mimořádně pestré společenstvo ryb i ostatních živočichů.
Celý článek O násVranka a mihule se šíří Moravou po proudu vodyJestli plánujete přijet do Litovelského Pomoraví, máme pro vás několik zajímavých tipů na výlet.
Nejrozsáhlejší komplex lužních lesů v České republice.
Malebná krajina Planých louček